نیمسال دوم چیست ؟

نیمسال دوم چیست ؟

نیمسال دوم (بهمن ماه)

برای بسیاری از دانشجویان دانشگاه یا داوطلبین کنکور سراسری ممکن است این سوال پیش بیاید که  نیمسال اول و نیمسال دوم چیست؟

در این مطلب به صورت کامل به جزئیات ورودی بهمن ماه خواهیم پرداخت.

ورودی بهمن چیست

هر سال تحصیلی متشکل از دو نیمسال است، که نیمسال اول آن همزمان با آغاز مهر ماه و نیمسال دوم آن همزمان با آغاز بهمن ماه آغاز می شود.

برای دانشجویان جدیدالورودی که در کارنامه انتخاب رشته آنان ذکر شده که ورودی بهمن ماه هستند، این دسته از دانشجویان لازم است که با توجه به تقویم آموزشی دانشگاهی که در آن قبول شده اند، در تاریخ مشخص شده به محل دانشگاه مراجعه کرده و پس از انجام ثبت نام، در نیمسال دوم تحصیلی، یعنی نیمه دوم بهمن ماه، در کلاس های خود برای اولین بار حاضر شوند.

تفاوت رشته های نیمسال دوم یا نوبت دوم چیست؟

برخلاف نیمسال اول که از مهر ماه شروع میشود، نیمسال دوم از بهمن ماه شروع می شود.

ترم دوم دانشگاه از کی شروع می شود

ترم دوم دانشگاه از بهمن ماه (برج 11) شروع میشود

چرا ورودی بهمن ماه یا نوبت دوم هستم؟

هر رشته دانشگاهی با توجه به تعداد واحدهایش در مقطع کارشناسی معمولا در هشت ترم و در مقطع کاردانی در چهار ترم پایان می یابد.

در این میان رشته هایی نیز هستند که چون تعداد واحد کمتر یا بیشتری دارند، ممکن است از این استاندارد خارج شوند.

یکی از دلایلی که برخی دانشگاه ها در بعضی رشته ها، تنها در بهمن ماه دانشجوی جدیدالورود می پذیرند همین موضوع است

پذیرش نیمسال دوم یعنی چه

 نیمسال اول معمولا تعداد دانشجویان جدیدالورود بسیار زیاد است و همچنین هنوز تعدادی از دانشجویانی که طبق استاندارد باید در سال تحصیلی قبلی فارغ التحصیل می شده اند و نشده اند، باقی مانده است، برخی دانشگاه ها برای جلوگیری از ازدحام کلاس ها و برنامه ریزی صحیح برای برگزاری کلاس ها، دانشجویان جدیدالورود برخی رشته های خود را در بهمن ماه پذیرش می کنند تا بدین ترتیب از مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش بیاید، جلوگیری نمایند.

کد رشته ها که زده نیمسال دوم یعنی چی؟

برای انتخاب رشته دانشجویان جدید گاهی مشاهده میشود که جلوی کد رشته های نوشته نیمسال دوم به این معنی است که دانشجو از نیمسال دوم (بهمن ماه) وارد دانشگاه میشود و از بهمن ماه میتواند برای تحصیل وارد دانشگاه شود.

زمان ثبت نام ورودی های بهمن

دانشجو باید از مهرماه هنگام شروع سال تحصیلی جدید باید به دانشگاه مراجعه نماید و مراحل اولیه ثبت نام و راهنمایی های لازم را از دانشگاه مربوطه دریافت نماید

از کجا بفهمیم ورودی مهریم یا بهمن؟

هنگام انتخاب رشته دانشجویان جدید گاهی مشاهده میشود که جلوی کد رشته های نوشته نیمسال دوم به این معنی است که دانشجو از نیمسال دوم (بهمن ماه) وارد دانشگاه میشود و از بهمن ماه میتواند برای تحصیل وارد دانشگاه شود.

به عبارتی ساده تر عده‌ای از دانشجویان بر اساس آنچه که در دفترچه انتخاب رشته درج شده است، رشته‌هایی را انتخاب نموده‌اند که باید در ترم بهمن ماه آغاز به تحصیل کنند. این دسته از دانشجویان نیز پذیرفته شدگان ورودی بهمن و یا نیمسال دوم نامیده می‌شوند.

مزایای نیمسال دوم یا ورودی بهمن :

از انجایی که نیمسال دوم حدودا 5 ماه دیرتر از آغاز نیمسال تحصیلی جدید شروع میشود دانشجو از لحاظ ذهنی استراحت میکند و همچنیمن میتواند کارهای مانند سنجش و ورود به بازارکار را در این مدت ارزیابی نماید

همچنین در صورتی که سوالی دراید در نظرات همین پست اعلام نماید تا پاسخ داده شود

‫101 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code